• Podsumowanie konkursu na STROIK ŚWIĄTECZNY🎄🎄🎄🤩🤩🤩

• 🎄🎄🎄Podsumowanie konkursu na najpiękniejszy „STROIK ŚWIĄTECZNY”. Wpłynęły 22 piękne prace. Z tego dwie z Przedszkola w Będzinie❤️ Wybór finałowej trójki był bardzo trudny! Przyznano trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia. Gratulujemy: Amelii Brzezińskiej🦋- za zajęcie 1 miejsca; Ewie Pomorskiej🐝- za zajęcie 2 miejsca i Neli Grzonkowskiej🐞- za zajęcie 3 miejsca. 🤩👏👏👏Wyróżnienia otrzymali: Stasiu Wencewicz, Tymon Wojnicki, Lidia Czyżewska. Pozostali uczestnicy również otrzymają mniejsze nagrody i dyplomy. Dziękujmy bardzo za udział i wielkie brawa dla wszystkich🥳 Rozdanie dyplomów oraz nagród odbędzie się w czwartek🎁🎁🎁Nagrody zostaną ufundowane ze składanek Rady Rodziców Przedszkola w Mielnie oraz przez Panią Dyrektor Małgorzatę Szymczak❤️

• ❗️❗️❗️UWAGA RODZICE❗️❗️❗️

• Otrzymaliśmy zgłoszenie zachorowania na owsiki przez dzieci z przedszkola w Mielnie. Prosimy o obserwację swoich dzieci.  Przedszkole podejmie kroki zgodnie z przyjętymi procedurami bezpieczeństwa.

Owsiki: co to za pasożyty?

Owsik mieszka w przewodzie pokarmowym, jedynym jego żywicielem jest człowiek. Zakazić się można jedząc niemyte owoce lub warzywa, na których znajdują się jaja tego pasożyta. Z jaj, w jelitach wylęgają się owsiki, które w ciągu 2 do 4 tygodni osiągają pełną dojrzałość. Potem nocami samica wychodzi na zewnątrz i składa jaja na skórze dziecka, w okolicach odbytu. Są one pokryte lepką wydzieliną, która powoduje nieprzyjemny świąd. Drapiąc się, często zupełnie nieświadomie, przez sen, dziecko przenosi jaja na ręce, a stamtąd na znajdujące się w pobliżu przedmioty lub bezpośrednio do buzi. Jaja trafiają znowu do przewodu pokarmowego i cykl się powtarza.

Owsiki u dzieci: objawy

Zakażenie owsikami może przebiegać bezobjawowo, ale najczęściej zakażone dziecko zaczyna gorzej spać, w nocy kręci się i wierci, drapie po pupie, traci apetyt, jest blade, ma podkrążone oczy, czasem zaczyna się moczyć, skarżyć na bóle brzucha, jest nadpobudliwe. U dziewczynek może także dojść do infekcji sromu i pochwy, co objawia się pieczeniem i białymi upławami.

Owsiki – leczenie

Leczenie owsicy prowadzi lekarz – polega na dobraniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz podaniu ich także rodzinie, ponieważ istnieje ryzyko, że choroba zaatakuje wszystkich jej członków. Lekarz zaleci także częste zmiany pościeli, noszenie obcisłej bielizny i dezynfekcję przedmiotów, z którymi pacjenci mieli częsty kontakt.

W celach profilaktycznych, jeżeli to możliwe, prosimy wszystkich (dzieci, rodzice, domownicy) o zażycie  leku na owsiki, który jest dostępny w aptece bez recepty.

• Przedszkole w Mielnie, ul. Szkolna 1
        • Przedszkole w Mielnie, ul. Szkolna 1 , 76-032 Mielno Poland
        • 09 8581 1014 2005 0700 0065 0001
        • Biuro przedszkola czynne w środę od 7.30 do 9.30. Dyrektor przedszkola przyjmuje we wtorek w godz. 15.00-16.00 po wcześniejszym zapisaniu się telefonicznym. W szatni przedszkola są dostępne wnioski(wydanie kolejnej karty, zaświadczenie o uczęszczaniu do przedszkola) oraz skrzynka do wypełnionych wniosków.